Factory Direct: 410-430MHz Wall Mount Antenna, N Female
|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| Directionality: | Omnidirectional Antenna |
| Frequency Range: | 380-520MHz |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- TPW-4143-5WPA-NF
- Gain
- 3.0dBi
- Material
- Al
- Nature of Operation
- Receiving Antenna
- Operating Wavelength
- Microwave
- Sturcture Form
- Surface Antenna
- Usage Occasion
- Base Antenna
- VSWR
- ≤2.0
- Horizontal Beamwidth
- 85°
- Vertical Beamwidth
- 120°
- Input Impedance
- 50ohm
- Max.Power
- 50W
- Base Antenna
- High Gain Antenna
- Dimensionality
- Two-Dimensional Antenna
- Transport Package
- Standard Export Packing Cartons
- Trademark
- Topwave
- Origin
- China
- HS Code
- 8529109090
- Production Capacity
- 500PCS/Day
Packaging & Delivery
- Package Size
- 27.00cm * 23.00cm * 5.00cm
- Package Gross Weight
- 0.650kg
Product Description
410-430MHz Wall Mount Antenna, N Female
| Electrical Specifications | |
| Frequency Range, MHz | 410-430 |
| Gain, dBi | 5.0 |
| VSWR | ≤2.0 |
| Polarization | Vertical |
| Horizontal Beamwidth | 85° |
| Vertical Beamwidth | 120° |
| F/B Ratio-dB | ≥15 |
| Input Impedance | 50 Ω |
| Max. Input Power | 50 W |
| Lightning Protection | DC Ground |
| Mechanical Specifications | |
| Connector | N Female |
| Dimensions | 250X 220 X 50mm |
| Weight | 1.0kg |
| Rated Wind Velocity-m/s | 60 |
| Reflector Material | Aluminum |
| Radome Material | ABS (UV Stabilized) |
| Operating Temperature | -40°C to +65°C |
| Installation | Wall mounting or pole mounting |
* Frequency Band Covering 410-430MHz
* Low Insertion Loss
* Low VSWR
* Indoor Using IP60
* Available with Type N, 7/16DIN or 4.3/10 Connectors



Hefei Topwave Telecom Co.,Ltd, is a worldwide leading provider of comprehensive RF passive equipment and high-performance wireless infrastructure solutions focused on innovation and differentiation at the edge of wireless telecommunication networks.

Topwave Telecom established in 2007, located in Hefei National High-tech Zone. With the decades of development, we have our own R&D center and manufacturer center.We are OEM and ODM service provider and network operators to improve performance and reduce operating expenses via comprehensive set of products and solutions. Topwave has more than 10 years experience to export goods to all over the world, the RF passive devices like power splitter, coupler, filter, multiband combiner etc, which widely used for DAS, IBS, BTS and BDA.
Topwave persist to provide excellent products and service for every client as always. Our mission is to make the world connected, make the world small, and make the world smart. Topwave Telecom, your trusted strategic business partner, your RF expert in telecommunication.
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Antennas
- Factory Direct: 410-430MHz Wall Mount Antenna, N Female