698-2700MHz RF 3dB Low Pim Hybrid Coupler Combiner N Female Connector
|
Still deciding? Get samples of $ !
Request Sample
|
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| Usage: | Telephone, Mobile phone |
| Type: | Wireless |
Diamond Member Since 2021
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Address
Economical Technology Development Zone, Hefei, Anhui, China
International Commercial Terms(Incoterms)
FOB, EXW, CFR, CIF
Terms of Payment
T/T, PayPal, Western Union
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- TPW-3HC-727-153-NF
- Support Network
- GSM
- Certification
- CE, ISO, RoHS
- Condition
- New
- Transport Package
- Standard Export Packing Cartons
- Trademark
- Topwave
- Origin
- China
- HS Code
- 8517709000
- Production Capacity
- 500PCS/ Day
Product Description
| Product Description |
200W 3dB Hybrid Coupler(698-2700MHz, N Female, -153dBc, IP65)
A 3 dB hybrid coupler is a four-port device that is used either to equally split an input signal between output ports or to combine two signals while maintaining high isolation between the ports.
Topwave Model TPW-3HC-327-160-41F, 3dB 350-2700MHz 4.3-10 Female wideband hybrid coupler with low PIM
(-160dBc@2x43dBm), low insertion loss and power handling up to 300 watts. The hybrid couplers provide the bandwidth, high directivity and high power that designers need for their most demanding applications. It is widely used for in-building DAS and IBS. Now available with type N, 7/16DIN and 4.3-10 connectors, all available in stocks with factory price.
| Features & Benefits |
·Guaranteed Parameters Compliance
·Wide Frequency Band Covering 698-2700MHz
·Low Insertion Loss
·Low VSWR
·Indoor & Outdoor Using IP65
·Available with Type N, 7/16DIN, 4.3/10 Connectors
| Electrical & Mechanical Specifications |
| Model No. | TPW-3HC-727-153-NF |
| Coupling(dB) | 3 |
| Insertion Loss(dB) | ≤1.0 |
| Isolation | ≥23 |
| Freq(MHz) | 698-2700MHz |
| VSWR | ≤1.25 |
| PIM Rating(dBc) | ≤-153dBc@2x43dBm |
| Power Rating(W) | 200W (average Per Port) |
| Impedance | 50 ohm |
| Connector | N-female |
| Color | Red-plated |
| Relative Humidity | 5-95% |
| Operating Temperature(ºC) | -25°C to +75°C |
| Weight(kg) | 0.65(approx) |
| Recommened Products |


| About us |
Hefei Topwave Telecom Co.,Ltd, is a worldwide leading provider of comprehensive RF passive equipment and high-performance wireless infrastructure solutions focused on innovation and differentiation at the edge of wireless telecommunication networks.

Topwave Telecom established in 2007, located in Hefei National High-tech Zone. With the decades of development, we have our own R&D center and manufacturer center.We are OEM and ODM service provider and network operators to improve performance and reduce operating expenses via comprehensive set of products and solutions. Topwave has more than 10 years experience to export goods to all over the world, the RF passive devices like power splitter, coupler, filter, multiband combiner etc, which widely used for DAS, IBS, BTS and BDA.
Topwave persist to provide excellent products and service for every client as always. Our mission is to make the world connected, make the world small, and make the world smart. Topwave Telecom, your trusted strategic business partner, your RF expert in telecommunication.
| Main Products |
| Application |
| Packing Details |
| FAQ |
Q: Can I get smaples for validation test?
A: Let's talk, some samples are free but shipping charge should be on your account.
Q: What is your MOQ?
A: We don't have MOQ limit.
Q: What is your payment terms?
A: We accept Western Union, T/T, Paypal and so on.
Q: What is your delievry time?
A: Normally around 2 weeks, TBD for massive quantity or customized products.
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Hybrid Coupler
- 698-2700MHz RF 3dB Low Pim Hybrid Coupler Combiner N Female Connector
Related Categories
Hot Searches
More